13 Tem 2013

Türkiye’de Paintball Sporunun Gelişimi

4 Yorumlar

Türkiye’de Paintball Sporunun Gelişimi

Paintball, yaklaşık olarak 25 yıllık geçmişi olan nispeten genç bir spor dalıdır. Amerikalı ormancı arkadaşların kesilecek ağaçları boyarken kullandıkları boya atan tabancaları birbirlerine doğrultmaları sonucu şaka ile doğmuş ancak bu ilhamlar 80’li yıllarda ticari bir akaca bürünmüş ve tüm dünyada artan bir heyecanla oynanan bir oyun haline gelmiştir. Paintball tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye’de de son 10 yılda büyük bir ivme yakalamış durumdadır. Maalesef “Paintball” sözcüğü için Türkçe de her hangi bir karşılık bulunmamaktadır bire bir karşılığı “Boya topu” olsa da eksiksiz bir çağrışım yapmadığı için pek kullanılamaz.

istanbul anadolu yakası paintball

Türkiye de paintball 7 yıl önce 2006 yılında  bir spor dalı olarak kabul edildi.  Avcılık ve Atçılık Federasyonu’na bağlandı bunun akabinde Türkiye Ligi de başladı elbette. Federasyon öncesinde Türkiye’de  özel ligler vardı.  Federasyonun kurulmasının ardından özel ligler kapatıldı ve Türkiye Paintball ligi oluşturuldu. Böylece paintball Türkiye’de tam donanımlı bir spor halini almaya başladı ve paintball sporcuları lisanslı bir sporcu olmaya başladı. Genel itibari ile yapımız gereği de paintball a fazlası ile yatkınız bu da paintball’ın Türkiye’de gelişmesini kolaylaştırıyor.  Günümüz zamanlarından paintball sahaları oldukça revaçta  boş zamanlarını değerlendirmek isteyen arkadaş gruplarının ve ya iş stresinden ve şehrin bütün bu gürültüsünden yorulmuş kişilerin tercih ettiği paintball bu tarz kuruluşların ilerlemesinde büyük bir etki sağlıyor ayrıca çeşitli şirketlerin paintball aracılığı ile çalışanlarına takım oyunu liderlik iç güdüsü düşük olanakla hedefi elde etme gibi iç güdüleri aşıladığı için paintball kültürü ülkemizde hızlıca yayılmaktadır. Önceden bir ön yargı ile yaklaşılan ve sağlık açısından bir risk teşkil edileceği düşünülen paintball aslında düşünüldüğü gibi olmadığı hatta kurallara uyulduğunda sıfır risk barındırdığı öğrenildikçe daha da yaygın bir hal almaya başladı bunu da ilerleyen yıllarda çok daha fazla insan öğrenecektir.

 Painball fiyatları uygunluğu açısından çoğu kişiyi sahalara davet ediyor ve paintball yerleri heyecan arayan ve klasik sporlardan sıkılmış insanlarla dolu ve en ucuz paintball sahalarına istanbul’da ulaşabilir ve sizde paintball’ın ülkemizde gelişmesinde katkıda bulunabilirsiniz.

*Daha iyi bir paintball deneyimi için İstanbul Büyükçekmece Paintball sahamıza bekleriz.

Hemen Paintball Fiyat Tarifelerimize Göz Atın!

Paintball Saha Fotoğraflarımız

Bir Sorunuz mu Var? Hemen Cevaplayalım

Neredeyiz?

[yukarı]
Yazar Hakkında


Türkiye’de Paintball Sporunun Gelişimi için 4 yorum
  1. Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.

  2. Türkiyede paintball biraz yavaş gelişsede son dönemde oturmaya başladı

  3. Son dönemde paintball çok gelişti Türkiye’de, sizin sahanızda oynamak keyifliydi tekrar bir plan yapacağız :)

  4. Oyunun buluşu gerçekten garip olmuş, yazı için teşekkürler :)


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>