26 Tem 2013

Paintballda Fair Play Nedir ?

2 Yorumlar

Paintballda Fair Play Nedir ?

Paintballda Fair Play Nedir? – Genel olarak fair play sporda kurallara uymaktan da öte belli bir davranış tarzını sergileyen bir terimdir. Rakibe saygı ve ona fizyolojik ve psikolojik açıdan zarar vermeme özentisidir. Rakip, bir düşman olarak değil, oyunun bir parçası olarak görülür ve yoğun mücadelede bile rakibin onuruna saygı duyulur. Fair-Play, oyunda hileye ve şiddete başvurmamak anlamına da gelmektedir.

Fair-Play’in başlıca kuralları şöyledir:

  • Oyun kurallarına uymak
  • Rakibi oyunun bir parçası olarak görmek
  • Oyun koşullarında şans eşitliğini kollamak
  • Kazanınca zaferi kötüye kullanmamak, yenilince sonuca ve kazanana saygı göstermek
  • Kazananı tebrik etmek

Wikipedia kaynağında sporda fair play böyle anlatılmış. Daha somut örnek vermek gerekirse: Futbolda rakibin yerde acılar içinde kıvrandığını görüp topu pozisyonu harcamak pahasına olsa bile taça atan futbolcular görmüşsünüzdür, bu bir fair-playdir. Paintball da bir spor dalıdır oyunu fair play dahilinde oynamak gerekir.

Vurulduğunuzu Gizlemeyin

paintballda fairplayPaintballda oyunda oyuncular üzerilerine gelen paintball boyatopu mermileri ile vurulmuş, elenmiş sayılırlar. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla en çok bu konuda oyunbozanlık yapılmaktadır. Fair play dahilinde oynanmadığında oyuncular vurulsa bile vurulduğunu söylemeden üzerindeki boyayı gizlice silip oyuna devam etme yoluna gidiyorlar. Uzak mesafeden rakibiniz sizi vurup vuramadığını fark etmeyebilir, fakat siz de bunu fırsat bilip gizlerseniz fair-play davranış sergilemiyorsunuz demektir. Aynı şeyin size de yapılmasını istemezsiniz değil mi?

Bunun Sadece bir Oyun Olduğunu Unutmayın

Rekabet güzel bir şeydir, azimle oyunu almak için çabalarsınız. Bazen kazanır, bazen de kaybedersiniz. Bu bir dünya gerçeğidir. Kazanma ihtimaliniz olduğu kadar kaybetme ihtimaliniz de var. Her spor dalında olduğu gibi paintballda da tartışmalar, anlaşmazlıklar meydana geliyor. Evet, bu tür durumlar olabilir, takım arkadaşınız büyük bir hata yapmış olabilir ama bunun sadece bir oyun olduğunu unutmayın, ona göre bir çizginiz olsun.

Güvenlik İhlali Durumununda Oyunu Durdurun

Kendi takımızdan ya da rakip takımdan bir arkadaşınızın oyun devam ederken paintball maskesini çıkarttığını fark etmeniz durumunda bağırın ve derhal oyunun durmasını isteyin, devamında arkadaşınızı uyarın. Paintballda bir numara güvenlik kuralı : “Maskeyi asla çıkartma!”. Bu da bir paintballda fair playdir, arkadaşınızın yararına bir davranışta bulunmuş olacaksınız.

*Paintball Temel Güvenlik Kuralları konumuzu okuyarak paintball oyununda nasıl maksimum güvenlik sağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

*Daha iyi bir paintball deneyimi için İstanbul Büyükçekmece Paintball sahamıza bekleriz.

Hemen Paintball Fiyat Tarifelerimize Göz Atın!

Paintball Saha Fotoğraflarımız

Bir Sorunuz mu Var? Hemen Cevaplayalım

Neredeyiz?

[yukarı]
Yazar Hakkında


Paintballda Fair Play Nedir ? için 2 yorum
  1. Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.

  2. Gerçekten güzel bir sahanız var, bilgilendirme ve herşey için teşekkürler.


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>