09 Eki 2015

Paintball Eğitimi (İlk Defa Oynayacaklar için)

0 Yorum

PAİNTBALL KURALLARI

 1. Kural: Maske saha içindeyken hiçbir koşul altında kesinlikle çıkarılamaz.

Maske kuralı tehlikesi sebebiyle ilk ve en önemli kuraldır. Maske saha içinde oyun durmuş olsa dahi kesinlikle çıkarılamaz. Maske saha içinde çıkarılırsa boya topu gözünüze gelebilir. Göze gelen boyu topu şiddeti sebebiyle körlüğe sebebiyet verebilir. Bu nedenledir ki kesinlikle filelerin tamamen dışına çıkmadan, yani güvenli bölgeye girmeden maske çıkartılamaz. Bu kurala uyulmaması sonucu oluşabilecek problemlerden Natura Paintball sorumluluk kabul etmez.

 1. Kural: 5 metreden daha yakın bir mesafede rakibi vurmak yasaktır.

5 metreden daha yakın bir mesafede rakip ile karşılaşırsanız tetiğe basmadan işaretleyiciyi rakip oyuncuya doğrultup bağırarak vuruldun diyebilirsiniz. Bu şekilde yaparak rakibi vurmuş sayılırsınız. 2 kişi aynı anda söylerse bunu, 2 kişide vurulmuş sayılacaktır.

 1. Kural: İşaretleyicisinden vurulan oyuncu vurulmuş sayılmaz.

Boya topunun vücudunuzun herhangi bir yerine denk gelmesi gerekir. Bu şekilde vurulmuş       sayılırsınız. Ör: Kollar, bacaklar, kafa, maske, ayakkabılar vs.

 1. Kural: Yerden boya topu almak yasaktır.

Paintball oyununda kullanılan boya topları hassas bir yapıya sahiptir. Dış yüzeyi sanıldığı gibi plastik değil jelatindir. Bu dış yüzey en ufak bir dış müdahalede zarar görebilir. Doğal olarak ta zarar görmüş boya topunu kullanamayız. Bu nedenle lütfen yerden boya topu almayınız.

Bu kuralda yanlış anlaşılan bir hususta şudur ki: Kendi boya toplarınız da yere düştükten sonra onları toplayamazsınız; çünkü yere düşen boya toplarınız tozlanabilir, kırılabilir doğal olarakta işaretleyiciye zarar verebilir. Not: Eğer yere düşen boya topları kullanılabilseydi biz toplar kullanırdık. 😉

 1. Kural: Ekipmanlara bilerek ve isteyerek zarar vermek kesinlikle yasaktır.

Bilerek ve isteyerek zarar vermemekten kasıt, özellikle işaretleyici ve maske olmak üzere tüm ekipmanları kibarca kullanıp onların zarar göreceği durumlardan kaçınmaktır.

Örn: İşaretleyici veya maske yerle temas etmemelidir, bir yere fırlatılmamalıdır, namlu yere değmemelidir vs.

 1. Kural: Sahada bulunan projektörleri (Işıkları) vurmak yasaktır.
 2. Kural: Sahanın yola bakan tarafına doğru atış yapmak yasaktır.

Sahanın yola bakan tarafındada boya topu geçmemesi için koruyucu file olmasına rağmen herhangi bir tehlikeli durumu göze alamadığımız için aşağı tarafa doğru atış yapmak yasaktır. Bu kuralda daha da önemli husus aşağı doğru işaretleyiciye 45 derece açı verererek atış yapmak kesinlikle yasaktır.

 1. Kural: Atış yaparken işaretleyici sağa, sola, yukarı veya aşağı yamultmak yasaktır.

İşaretleyicinin hemen üstünde boya toplarını koyduğumuz plastik şarjörün adı looder’dır. Boya topları looderdan işaretleyiciye düşerek yuvaya yerleşir ve işaretleyicinin yaptığı basınç ile fırlar. İşaretleyiciyi sağa, sola, yukarı veya aşağı yamultursanız boya topu yuvaya tam olarak yerleşmez ve silah basınç yaptığı zaman boya topu fırlayamayacağı için işaretleyicinin içinde kırılır ve tüm boyası işaretleyicinin içine dağılır. İşaretleyicinin içindeki tüm boya toplarınız ziyan olur ve en az 10 dkk işaretleyicinin temizlenmesini beklersiniz. Cebinize ve oyun vaktinize yazık olmaması için işaretleyiciyi düz tutun.

EKİPMAN KULLANIMI

MASKE:

Paintball maskelerinin camları mika ve cam karışımından yapılmıştır. Paintball oyunun en büyük problemlerinden biri görüş yetersizliğidir. Bu görüş yetersizliğini paintball tesisleri olabildiğince minimuma indirmek istemektedir. Tabi ki maskeyi kullanan oyuncunun da yapması gerekenler vardır. Aşağıdaki maddeler eğlenceli bir oyun için oyuncunun maskeyi nasıl kullanacağı ile alakalıdır.

 • Maskelerin camlarına dokunmayınız.

Oyun esnasın maskelerin camlarına dokunarak görüşünüzü bir an artırmak isteyebilirsiniz; fakat maske camına dokunarak görüntünüzü daha da bulanık hale getirebilirsiniz. Çünkü ellerinizdeki eldivenler cam silmeye uygun değildir. Güvenli bölgede cam silmek için hazırlanmış temiz bezleri bunun için kullanabilirsiniz.

 • Maskelerin tutma yeri ipleridir.

Maskeleri camlarından veya plastik bölmelerinden değil iplerinden tutmalısınız. Bunun sebebi de plastik bölmelerin birbirlerine geçirilmiş olmasıdır. Ufak bir yanlış hareketle ekipmana zarar verebilirsiniz.

 • Maskelerin iç camlarını hiçbir şekilde silmeyiniz.

Paintball oyununun en önemli problemi maskelerin yaptığı buğu ve bunun getirdiği görüş imkansızlığıdır. Bu problemi ortadan kaldırmak adına biz natura paintball olarak maskelerin iç camlarına size verilmeden 15 dakika önce buğu önleyici sprey sıkıyoruz. 15 dakika önce sıkma sebebimiz ise buğu önleyicinin kurumasının gerekliliğidir. Kurumamış buğu önleyici göze zarar verebilir. Bu nedenledir ki oyun esnasında buğu önleyici sıkamıyoruz.

Normal şartlar altında 1-2 dkk içinde buğu yapacak olan cam, buğu önleyicinin etkisi ile 15-20 kullanıma göre 30 dkk buğu yapmadan rahat bir oyun sağlıyor. Fakat buğu önleyici bir maske 15-20 dkk sonra buğu yaptığı zaman siz maskenin buğu yapan kısmını yani içini bezle veya herhangi bir şey ile silerseniz, 30 saniyede bir buğu yapmaya başlar.

Bu nedenle camların iç kısmına hiçbir şey temas etmeyecek(bez, eliniz, saçınız, başörtünüz, bereniz vs.)

İŞARETLEYİCİ:

Oyuncuların silah diye isimlendirdiği işaretleyicilere biz spor severler olarak silah demiyoruz. Bu başlıkta işaretleyici kullanımı ile alakalı bilgiler mevcuttur.

 • İşaretleyici düz tutulacaktır. (bkz. PAİNTBALL KURALLARI 8. Kural )
 • Emniyet düğmesi tetiğin hemen üstündeki küçük düğmedir. Emniyet düğmesine sağ taraftardan basarak işaretleyiciyi ateşe hazır hale getirebilirsiniz. Emniyet düğmesine sol taraftan bastırarak işaretleyiciyi kapatabilirsiniz. (Tetiğe fazla sert basarsanız işaretleyiciden kurtularak kapalıyken dahi ateş edebilir.)
 • Emniyet düğmesi sadece saha içinde ve oyun devam ederken açık olabilir.
 • Güvenli bölgede kesinlikle emniyet kapalı olmalıdır.
 • Oyun aralarında saha içinde olsanız bile emniyeti kapatmak zorundasınız.

GÜVENLİ BÖLGE

Güvenli bölge filelerin tamamen dışındaki güvenli bölge tabelaları ile işaretlenmiş yerdir. Güvenli bölge ası itibari ile güvenlidir yani maskelerinizi burada çıkararak dinlenebilir, su içebilir ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler güvenli bölgede uyulması gereken kurallarla alakalıdır.

 • Güvenli bölgede ateş etmek kesinlikle yasaktır
 • Güvenli bölgede işaretleyiciler kesinlikle kapalı olmalıdır.
 • Güvenli bölgede işaretleyicilerin namluları daima yere bakmalıdır ve herhangi birine doğrulmamalıdır.
 • Güvenli bölgede işaretleyici ile kesinlikle şaka yapılamaz. Bu tür davranışların ciddi sorunlara yol açabileceği daha önce defalarca tecrübe edildi.
 • Sahanın içinden tamamen çıkmadan güvenli bölgeye girmiş sayılmazsınız.
 • Güvenli bölgeden sahaya girmeden yani güvenli bölgedeyken maskenizi takmalısınız.
[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>