23 Ara 2012

Paintball Nasıl Oynanır?

Paintballda hazırlıklar tamamlanır, hakem senaryoyu ve kuralları anlatır. Oyuncular, oyun başlarken kendi kalelerinin arkasında durmak zorundadır. Oyun başhakemin takım kaptanlarından onay alması, dikkat uyarısının ardından başlama düdük sesiyle başlar. Düdük sesinden önce ateş etmek tehlikeli ve kesinlikle yasaktır.

Paintball oynamak kurallara uyulduğu takdirde çok basittir. Üzerine gelen mermi ile boyanan oyuncu oyundan çıkar; yani o oyun için ölür.

Oyuncunun herhangi bir yerinden, el, ayaklar dahil ve taşımakta olduğu ekipmanından (silah dahil) vurulmasıyla gerçekleşir. Vurulma paintball mermisinin direk temasıyla olup, merminin bir engele vurup, dağılıp oyuncuya sıçraması halinde geçersizdir. Paintball mermisi oyuncuya vurup patlamazsa oyuncunun centilmenlik gereği hakemi uyarıp ceza bölgesine gitmesi gerekir.

Oyunda belirli bir şekilde vurulan oyuncu, ellerini ve silahını başının üstüne kaldırıp ceza bölgesine gider veya paintball alanını hakem nezaretinde terk eder. Bu esnada kask kesinlikle çıkartılmamalıdır.

Oyun sırasında vurduğunu veya vurulduğunu hisseden oyuncu, hakemlere durumu kontrol ettirmelidir. Bu sırada oyun hakemin düdük sesiyle durdurulur. Bu anda oyuncular bulundukları yeri değiştiremez ve ateş edilemez.

Aksi şekilde davranan oyuncular ceza alır. Hakem oyuncuları kontrol eder, şayet iki oyuncu aynı anda birbirini vurmuş ise ikisi birden ceza alır. Fakat oyunculardan birisi diğerini vurduktan sonra, vurulan oyuncunun ateş edip rakibini vurması geçersiz olup ilk vurulan ceza alır, diğerinin üzerindeki boya hakem tarafından silinir ve oyuncu oyuna devam eder. Hakemin dur düdük sesinden sonra yapılan her atış oyuncunun ceza alması – oyun dışı kalması demektir. Fiziki herhangi bir mücadeleye girilemez.

Vurulan oyuncu, hakemin komutuyla oyuna tekrar katılırken kendi kalesine en yakın siperden oyuna girer.

Eğer oyun içinde herhangi bir oyuncunun mermisi bittiyse, ekstra mermi almak için, ellerini veya silahını başının üzerine kaldırarak başhakemin bulunduğu güvenli bölgeye gelir, mermisini aldıktan sonra aynı şekilde terk ettiği sipere dönerek oyuna dahil olur. Bu oyuncuya herhangi bir oyuncu ateş ederse ceza alır.

Eğer bir oyunda takımın bütün oyuncuları vurulmuş ve oyun dışı kalmışsa oyun biter. Paintballda bir takıma ait tüm oyuncularda mermilerin bitmesi halinde mola alınarak mermi takviyesi yapılır, oyun kaldığı yerden devam eder. Oyun senaryosunu başarıyla tamamlayan takım aynı şekilde oyunu kazanır ve oyun biter.

Eğer belirtilen süre zarfında bir takımın oyuncuları tamamen elenmemişse veya oyun senaryosu başarıyla bitirilmemişse oyun hakemin saatiyle biter. Verilen süre her sette 15 dakika olmak üzere toplam 3 settir. Paintballda aralarda 5 dakikalık dinlenme verilir. Herhangi bir sette vurulan oyuncuların devam edebilmesi için hakem nezaretinde kendi kalesine en yakın takım arkadaşının yanından başlayacaktır. Vurulmayan oyuncular ise diğer Sette kaldıkları yerden devam eder, set başlangıcında yer değiştiren Oyuncular oyun dışı kalır veya ceza alır.

Bu bilgiler “Paintball nasıl oynanır?” sorusuna cevap niteliğindedir.

*Daha iyi bir paintball deneyimi için İstanbul Maltepe Paintball sahamıza bekleriz.

Hemen Paintball Fiyat Tarifelerimize Göz Atın!

Paintball Saha Fotoğraflarımız

Bir Sorunuz mu Var? Hemen Cevaplayalım

Neredeyiz?

En Çok Arananlar:

 • paintball nasıl oynanır
 • paintball oyna
 • paintball nasl oynanr
 • paintball nasıl oynanır kuralları
 • paintball kaç kişiyle oynanır
 • paintball en az kaç kişiyle oynanır
 • paintball oyunu nasıl oynanır
 • painball oynamak
 • paintball ka kii ile oynanr
 • paintbaal nasıl oynanır
 • paintball kac kisi oynanir
 • paintball lisans nasl alnr ?
 • paintball oyunu kaç kişiyle oynanır
 • timci oyunu oyna
 • paintball nasıl oyananır
[yukarı]
4 Yorum Paintball Nasıl Oynanır?
 1. timci aslı zinnur 12 Aralık 2014 saat 15:17 Cevapla

  aynen yaa ben timciyim bu arada

 2. saolun yaaaaa.haftasonu arkadaslarla oynamaya gidicez oynamayi ogrettiniz bana.tesekkurler

 3. Paintball Maltepe 20 Ekim 2013 saat 12:40 Cevapla

  Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *